Riblja supa i čorba su se nekada smatrale hranom siromašnog čoveka jer su se za njihovu pripremu koristili otpatci od ribe. Danas je to vrhunski obrok, za sve koji vole ribu i plodove mora.
Među najpoznatijim specijalitetima širom sveta su provansalski bouillabaisse i tipično američki specijalitet, riblja kremasta čorba chowder.
Nastao u Marseju, bouillabaisse se priprema sa različitim vrstama ribe – ali obavezno škarpinom, plodovima mora i povrćem. Jelo su osmislili ribari koji su ošetećene plodove mora i ribu koja nije mogla da se proda na pijaci, pripremali kao obrok – tako što su ih zajedno kuvali u morskoj vodi. Ova riblja supa poznata je i po svom bogatom ukusu i izgledu, a provansalski bouillabaisse je poznat po svojim specifičnim začinima. Supa se začinjava crnim i belim lukom, komoračem, korom od pomorandže, majčinom dušicom i šafranom. Ova supa se razlikuje od drugih u pripremi i serviranju. Riba se ubacuje jedna po jedna, i svaki put se pusti da supa proključa a riblja supa i riba se serviraju odvojeno. Riblja supa se služi sa krutonima i začinjenim majonezom rouille. Pravi predstavnik francuske gastronomije je riblja supa napravljena sa školjkama i škampima uz dodatak bujona sa šafranom.
Na obalama Francuske je nastala i američka riblja čorba. Osnovni recept u Ameriku su doneli francuski pomorci u 17. vek , a kremasta čorba sa školjkama, plodovima mora i krupnim povrćem je i danas veoma popularna. U bujon na bazi slanine ili ukiseljene svinjetine se dodaje pavlaka ili sok od paradajza kako bi dobio gustinu.
Sastojci potrebni za pripremu tradicionalnog marsejskog bouillabaisse, recept restorana “Grand Bar des Goudes”
Bouillabaisse: 4 kilograma ribe i školjki, 1 kilogram krompira, 7 čena belog luka, 3 crna luka, 5 zrelog paradajza, 1 šolja maslinovog ulja, 1 buket začina, 1 komorač, 8 latica šafrana, 10 kriški hleba, so i biber
Začinjeni majonez (rouille): 1 žumance, 2 čena belog luka, 1 šolja maslinovog ulja, 10 latica šafrana, so i biber