Uz hranu počinje priča
AZIJAKineska Nova godina - godina koze

Kineska Nova godina – godina koze

Ove nedelje su mnogi Kinezi započeli dugo putovanje kući kako bi dočekali Novu godinu, čija proslava počinje u četvrtak 19. februara a traje do 5. marta.

Kineska Nova godina, najvažniji kineski praznik se proslavlja svake godine ili u januaru ili februaru u zavisnosti od pozicije mladog meseca.

Tradicija uključuje čišćenje domova, kako bi se očistila loša sreća od prošle godine, ukrašavanje papirnim fenjerima, pripreme poklona i naravno bogate večere na kojima se okuplja cela porodica. Deci se poklanja “srećni novac” u crvenim kovertama, na ulicama su parade sa vatrometom i šarenim maskotama lavova i zmajeva.

Hrana
Određena jela koja se pripremaju tokom kineske Nove godine imaju simbolično značenje i veruje se da donose sreću – pa se hrana koja “donosi sreću” priprema tokom 16 dana koliko traje proslava, a posebno na dan Nove godine. Simbolika “sreće” je vezana ili za izgled ili za naziv jela, a pored jela su važni i priprema, način služenja i sam način kako se hrana jede. Najčešće se pripremaju knedle, riba, prolećne rolnice i niangao. Pošto je 2015. godina – godina koze, jela od koze će biti veoma popularna.

Riba – U kineskom, reč “riba” zvuči kao “višak”. Kinezi vole da imaju višak na kraju godine, jer misle da će imati više za sledeću godinu. Riba se kuva na razne načine, kao što su kuvanje u ključaloj vodi i na pari. Riba se priprema sa kiselim kupusom i čilijem na pari u sosu od sirćeta ili sa ribljom supom.  Vrsta ribe se opet bira na osnovu značenja njenog imena – sreća, poklon, višak…. Riba se jede i za dan kada se proslavlja nova godina i prvi dan posle kako bi se osiguralo da ima “viška”, a glava i rep se ne jedu sve do početka godine, čime se izražava nada da će početi i završiti godinu sa viškom. Postoje i pravila kako se riba servira:

  • Glava ribe se okreće ka uglednim gostima ili starijima, što predstavljaju poštovanje.
  • Gosti mogu da krenu da jedu ribu, tek kada onaj ka kome je riba usmerena krene da jede.
  • Riba ne bi trebalo da se pomera. Dve osobe prema kojima su okrenuti glava i rep bi trebalo da piju zajedno, jer se to smatra srećnim značenjem.

Kineske knedle – sa istorijom od preko 1.800 godina, knedle su klasična kineska hrana, a tradicionalno se jedu u novogodišnjoj noći, posebno u severnoj Kini. Kineski knedle se prave u ovalnom obliku koji podseća na srebrni kineski novac, gde se dva kraja spajaju. Legenda kaže da što više knedli pojedete tokom proslave Nove godine, više novca možete napraviti u novoj godini. Knedle se uglavnom pune mlevenim mesom, ribom, povrćem i začinima. Mogu da se kuvaju u vodi, na pari, prže ili peku. Za novogodišnju noć je tradicija da se jedu knedle sa kupusom i rotkvom, što znači da će nečiji koža postati nežna i raspoloženje blago.

  • Prilikom izrade knedli važno je da postoji dobar broj nabora, ako se napravi mali broj, to znači siromaštvo.
  • Nekada se stavlja i beli konac u knedlu, a onaj ko izabere tu knedlu će imati dugovečnost. Ponekada se stavlja i bakarni novčić koji simboliše bogatstvo.
  • Knedle treba organizovati u linijama umesto krugovima, jer knedle u krugovima znače da će život ići u krug.
Kineske knedle
Kineske knedle

Prolećne rolnice – Prolećne rolnice su ime dobile jer se tradicionalno jedu tokom prolećnog festivala. Posebno su popularne u Istočnoj Kini. Prolećne rolnice su najčešće punjene povrćem, mesom ili slatkim. Rolnice se prže u ulju dok ne dobiju zlatno – žutu boju.

Prolećne rolnice
Prolećne rolnice

Niángāo (kolač od pirinča) –  u kineskom, niangao zvuči kao “raste iz godine u godinu”. Za Kineze to znači uspešniji posao i opšte poboljšanje života. Glavni sastojci za niangao su lepljivi pirinač, šećer, kestenje, kineske urme i lišće lokvanja.

Tangiuan (slatke kuglice od pirinča) – Izgovor i okrugli oblik tangiuan su povezani sa okupljanjem i zajedništvom, zato se omiljene tokom proslave novogodišnjih praznika.

Kineski rezanci – rezanci simbolizuju želju za dugovečnošću. Njihova dužina i priprema su takođe simbol života. Oni su duži od normalnih rezanaca i pripremaju se na ulju ili kuvani.

Voće koje donosi sreću – Određeno voće se jede tokom kineske Nove godine, kao što su mandarine, pomorandže i pomelo. Ovo voće je odabrano jer je okruglo i “zlatne” boje, koja simbolizuje punoću i bogatstvo, ali i zbog zvuka koji se dobija kada se njihovo ime izgovara. Veruje se da donosi sreću i bogatstvo zbog izgovora (reč uspeh), pa čak i pisanja (reč sreća).

Mandarine
Mandarine

 

NAJČITANIJE

Šta je kinoa (quinoa) i kako je kuvati

Kinoa je supernamirnica. Spada u proteinsku hranu, a dobar je izvor gvožđa, magnezijuma, kalcijuma i biljnih vlakana. Pritom, kinoa ne sadrži gluten! Ima čvrstu, pomalo...

Kako se prave savršene prženice!?

Savršene prženice bi trebalo da budu meke i kremaste u sredini, a zlatne i hrskave spolja. Najčešće se služe za doručak, posebno vikendom, i...

Recept za Hugo koktel

Osvežavajući Hugo koktel je nastao u severnoj Italiji - u južnom Tirolu, i predstavlja pravi izbor u letnjim mesecima. Ime koktela se izgovara "Ugo” i...

Reklama