Sveže povrće se može marinirati u slanom ili kiselom rastvoru u koji se dodaju začini ili bilje.
Najčešće se koriste krastavci, paprike, tikvice i slično povrće. Nekoliko vrsti povrća se može pripremiti zajedno – najpoznatiji je miks krastavčića, lukčića, šargarepe, paprike i mini kukuruza.
So
- Za konzerviranje u soli, rastvor grube soli u malo sirćeta se zagreje do ključanja i prelije se, vrela ili hlađena, preko sastojaka koji su već složeni u tegli.
- Voće i povrće mora biti potpuno prekriveno tečnošću.
Sirće
- Za konzerviranje u sirćetu povrće se ili ostavi da prenoći u slanoj vodi, nakon čega se ocedi, ili se sastojci prethodno prokuvaju.
- Nakon toga se dodaje rastvor sirćeta sa začinima.
- Aromatizovano sirće, kao što je na primer sirće od malina, ili belo vinsko sirće, poboljšavaju ukus.
- Sirće mora da sadrži bar 5% kiseline kako bi konzerviranje bilo uspešno.
- Ukoliko su sastojci dobro naliveni, čvrsto zatvorite teglu i ostavite da povrće dobro upije preliv, par dana, ili nedelja, zavisno od recepta.
- Ovako pripremljena zimnica će trajati još duže ukoliko je nakon ovog koraka prokuvate. Na žalost, ukoliko se opredelite za ovaj korak, sastojci će izgubiti svoj sadržaj vitamina i minerala.
Ulje
Na Mediteranu se zimnica priprema konzerviranjem u ulju. Visoko kvalitetno ulje izoluje hranu od vazduha, dok istovremeno upije ukus i aromu sastojaka koji se u njemu konzerviraju. Pored pečuraka, patlidžana, maslina i sličnog povrća konzerviranog u ulju, samo ulje se može koristiti u raznim jelima kao i u salatama.
- Sastojke je najbolje prethodno skuvati, propržiti (povrće za predjela) ili osušiti (paradajz, ljute papričice) jer ulje samo izoluje namirnice od vazduha, ono ih ne konzervira.
- Povrće potpuno potopite u ulje i proverite da se ne stvore mehurići u tegli.
- Pored začina i bilja, ovčiji ili koziji sir se mogu dobro kombinovati sa ovim povrćem.