Tartufi imaju snažan i specifičan ukus i miris koji privlače gurmane, a predstavljaju pravi izazov za kuvare
Tartufi su najcenjenije gljive na svetu (gljive i pečurke su odvojeni mikroorganizmi), mogu se naći do pola metra ispod zemlje, na krečnom tlu, u korenju hrastova. Još uvek nije otkriveno gde najbolje uspevaju tartufi, a zbog specifičnog mesta gde nastaju (tip zemljišta, dubina, korenje) ove toliko tražene gljive se veoma retko uzgajaju – što samo još više podiže njihovu cenu i potražnju.
Za pronalaženje tartufa se koriste psi, koji su zamenili svinje – veoma dobre lovce na tartufe – jer psi nemaju želju da tartufe i pojedu.
Postoji oko 70 različitih vrsta tartufa širom sveta, smatra se da je šest jestivo, a oko tri se koristi u pripremi hrane.
- Najpoznatiji crni tartufi dolaze iz Francuske, još jedna crna – letnja vrsta tartufa se može naći u zemljama juga i jugoistočne Evrope.
- Iz Piedmonta u Italiji dolazi veoma retka vrsta belog tartufa. Miris ovog tartufa je veoma izražen, a ukus blago podseća na biber.
- Miris crnih tartufa je blaži, donekle sladak i zemljan. Što se tiče ukusa, crni tartuf je intenzivniji i jači, a beli je blaži i mekši.
- Beli tartuf je u sezoni od oktobra do kraja decembra, crni tartuf sve do marta.
Zbog bogatstva mirisa i ukusa, tartufe nije potrebno dugo pripremati – uglavnom se koriste tanko naribani preko jela.
- Odlično idu uz testeninu, jela od krompira i jaja, uz ribu i živinsko meso.
- tartuf se kombinuje i sa maslinovim uljem, beli lukom i biberom.
- beli tartufi su jedu sirovi, jer se obradom izgubi njihov jedinstveni ukus
- Crna varijanta može da se kuva, ali samo na kratko, i ne na previsokim temperaturama.
Od momenta kada su skupljeni iz zemlje, tartufe je važno brzo upotrebiti.
- ukoliko su dobro ohlađeni na temperaturi od oko 4 ° C, tartufi mogu da stoje oko nedelju dana, crni malo duže traju od belih.