Pohovano povrće koje se prži u ulju, zaštićeno je od vrućine i zadržava svoje prirodne ukuse.
Pored toga što pohovano povrće zadržava svoj ukus, ono je dodatno obogaćeno i ukusom testa. U različitim delovima sveta koriste se različite vrste testa za pohovanje.
- U testu sa pivom ugljendioksid osigurava da, kada se prži u tiganju ili fritezi, testo postane posebno vazdušasto.
- Japanska varijanta poh testa naziva se tempura i sastoji se od brašna, žumanca, soli i ledene vode. Zbog hladnoće, testo ne upija mnogo ulja i spada izuzetno vazdušno i -hrskavo.
Savet: Dobar tajming je važan, jer ostavljanje povrća da se predugo prži u masti narušava prirodni ukus i sprečava da testo postane hrskavo, jer upija previše ulja.
Povrće koje je veoma pogodno za prženje: tikvice, paprika, brokoli, patlidžan, artičoke, pa čak i pečurke. Čvršće vrste povrća prvo se blanširaju tako što se nekoliko minuta stave u kipuću vodu, kako bi se brže ispržile u ulju.
Povrće se potapa u testo i pojedinačno se dodaje u vrelo ulje (190 °). Čim povrće poprimi još jednako zlatno žutu boju, ukloni se iz masnoće mrežastom kutlačom, ostavi da se ocedi i odmah posluži.
Recept za punjene cvetove tikvica
Testo sa pivom
Sastojci za 4 osobe
- 1 pivo (veoma hladno, skoro zamrznuto)
- 1 čaša mineralne vode
- 200 g brašna
- 1 kašičica maslinovog ulja
- 1 kašičica soli
Pomešati brašno i hladno pivo dok se ne dobije glatka i elastična smesa, dodati kiselu vodu i jednu kašičicu maslinovog ulja i soli. Dodati nekoliko kockica leda kako bi smesa bila hrskavija, ukoliko pivo nije veoma hladno.