Najzapadniji veliki i glavni grad Europe, na zapadu je Pirinejskog poluotoka i leži na Atlantskom okeanu i ušću rijeke Tejo. Šetati Lisabonom prekrasno je iskustvo.
Najstariji kvart, Alfama, gornji je grad, na obronku između tvrđave Sao Jorge i rijeke Tejo; isprepletene uličice, arapski štih iz davnina po kojima se navečer razlije Fado (sudbina) čarobno je mjesto. Lisabon ima gradske četvrti koje su na različitim visinama pa ih je trebalo povezati. Tko je bio u Lisabonu zna da je prizor žutog tramvaja koji se uspinje brdom čudesan a tu su i dizala, strme ulice koje vam oduzmu dah, uspinjače…
Gornja je četvrt Bairro Alto, Baixa je centar grada s trgom Rossiom, građena je nakon potresa pa kuće imaju tzv pombalinski kavez, tu su prekrasne crkve, dizalo iz 1900. koje povezuje ovaj kvart s Chiadom. Belem, nastao od imena Betlehem mene je oduševio. Odavde su Portugalci kretali na svoja velika putovanja, tu je Palacio Nacional de Belem, nekadašnja kraljevska palača, tu sjedi predsjednik u Palacio nacional da Ajuda i tu je tvrđava Belem, Torre de Belem, na otočiću. Kada ste već u Belemu svakako valja odšetati do Rue de Belem u slastičarnu „Antiga Confeitaria de Belem” koja tamo postoji već 170 godina i u kojoj se može kupiti slavni kolač pastel de Belem, lisnato tijesto punjeno kremom. Recept se prenosio s generacije na generaciju, no nikada nije procurio u javnost. Originalni recept stoga nemojte niti pokušavati naći, jer se on čuva gotovo jednako kao i onaj za Coca-Colu. Vlasnik tako tvrdi da točan recept danas zna samo troje ljudi, pa ne čudi da se proizvodnja odvija iza zaključanih vrata.Danas je Antiga Confeitaria de Belem najpoznatija gradska slastičarnica i dnevno se proda oko 20.000 kolačića . Zanimljiva je i unutrašnjost slatičarnice. Sve je u tipičnim plavo bijelim keramičkim pločicama koje se nazivaju – AZULEJO i prostor je nepregledno velik. Zato obavezno posjetiti ako ste u Lisabonu. Jer to nigdje drugdje nećete doživjeti.
Osim svih ovih divota koje sam nabrojala i da ne ispadne da se u Lisabonu jedu samo kolači moram naglasiti da je Lisabon prepun prekrasnih restorana i poznat kao gastronomski RAJ za sve ljubitelje „dobre papice“. Nema čega nema. Ali ipak riba je ono što prevladava. Hrana je ovde izuzetno važna i svi se hrane po restoranima. Od ponedeljka do subote svi restorani su puni, jer je to deo kulture portugalskog naroda. Sve se dešava za stolom.
Najčešće jelo u Lisabonu je bakalar, pripravljen na desetke različitih načina (u šali kažu na 365 načina). Šećući ulicama često će vas vabiti i mirisi drugih riba, a među njima najčešće su srdele. Često ćete naići i na orade. Srdela je u međuvremenu postala i zaštitni znak Lisabona te ćete ju vidjeti na svakom koraku u svim bojama, veličinama i materijalima.
Vino je i u Lisabonu omiljeno piće. Osim sveprisutnog porta, možete isprobati vina s Madeire ili muškat iz setubalske regije (Moscatel de Setubal), dakle vina proizvedena u lisabonskom južnom ‘susjedstvu’. Ako tražite piva, obično ćete bez problema naći dvije najpoznatije nacionalne marke – Super Bock i Sagres.
Restorani i mjesta s hranom koja su mene oduševila:
Bistro 100 Maneiras – Ljubo Stanišić bosanski chef i vlasnik restorana i bistroa 100 Maneiras u lisabonskom kvartu Bairro Alto i Chiado usmjeren je na sve što dobar restoran treba imati: kvaliteta proizvoda, kreativna kuhinja, talent, mašta i ljubaznost. Ljubo svaki dan obilazi glavnu tržnicu i njegov dnevni jelovnik ovisi o svježim proizvodima koje tamo nalazi. 100 Maneiras je mali restoran s intimnom ambijentu – gotovo kao da dolazite kod dragog prijatelja u kuću, i upravo je on jedan od najzanimljivijih kuhara s jednom od najukusnijih kuhinja u Lisabonu. Nikako ga nemojte propustiti.
Address: Largo da Trindade, 9 1200-466 Lisboa, Portugal
Mercado da Ribeira – Time Out je nedavno transformirao prostor starih gradskih tržnica Lisabona u „foodie svratište“ koja okuplja oko tridesetak omiljenih gradskih prehrambenih dućana, barova i restorana. Pravi raj za gurmane uz ugodne cijene. Nema što nema, od tradicionalnih portugalskih jela do sushija, burgera, kolača itd. Svakako vrijedi pogledati i nešto pojesti jer je hrana za prste polizat.
Facebook: Time Out Mercado da Ribeira
Pinoquio – je kultni lisabonski restoran s tradicionalnom kuhinjom, a nalazi se u najstrožem centru grada. Pomalo izgleda socijalistički, ali tamo jedu domaći i hrana je za prste polizati. Preporuka je da tamo jedete pica –pau – portugalski specijalitet – komadići bifteka na maslacu s češnjakom. Topi se u ustima. Dodatno trebali bi probati percebes. To je nešto jako neobično, između alge i školjke (malo izgleda kao nogice od kornjačice), ali ukusno. Ja sam probala i portugalske vongole sa svinjetinom što je također tipičan specijalitet.
http://restaurantepinoquio.pt/en
Ramiro – restoran u kojem je najbolja riblja hrana u gradu, a specijalitet su im kozice koje serviraju u maloj metalnoj zdjelici, također s maslinovim uljem i češnjakom. Ponekad su duži redovi za uhvatiti slobodni stol.
http://www.cervejariaramiro.pt
LX Factory – meni je to jedno od najdražih mjesta u gradu (uz Mercado da Ribeira). Nalazi se ispod mosta i nekada su tamo bile tvorničke hale. Danas je to uređeno i u tim se prostorima nalazi puno malih dizajnerskih dućana, velika knjižnica, taverne, restorani i kafići. Svakako posjetiti i nešto pojesti ili popiti.
Trip Advisor: LX Factory
Za obavezno uživanje u fado glazbi preporučila bih stari dio grada zvan Alfama. Miran, a opet temperamentan život osjeća se na svakom koraku gdje se u unutrašnjosti skriva puno ukusno uređenih restorana i kafića koji spontano u predvečerje postaju okupljalište pravih ljubitelja fado glazbe koja odražava melankoliju portugalske duše.
Tekst: Alis Pečarić Marić, autorka web i fb stranice Čitaj knjigu, zaljubljena u putovanja i širenje dobrog “vajba”, divna prijateljica našeg sajta