Sarajevo, grad sa dušom i bogatom istorijom, savršena je destinacija za produženi vikend. Njegove uske ulice, miris ćevapa i zvuci ezana i crkvenih zvona u harmoniji stvaraju jedinstvenu atmosferu.
Sarajevo, grad gde se Istok susreće sa Zapadom, nudi jedinstveno iskustvo. Od bogate i kompleksne istorije do nezaboravne kuhinje, ovaj grad je ispunjen toplinom i raznolikošću.
Dan 1: Upoznajte srce grada
Započnite svoje putovanje obilaskom grada. Izaberite neku od organizovanih tura, koje vode lokalni vodiči, jer pružaju odličnu priliku za upoznavanje istorije i kulture grada. Prošetajte uskim uličicama Baščaršije, starog gradskog jezgra, gde ćete se diviti osmanskoj arhitekturi i živopisnim zanatskim radnjama.
Za ručak uživajte u autentičnim bosanskim ćevapima, u toploj lepinji sa lukom i kajmakom. Probajte ih u jednoj od poznatih ćevabdžinica na Baščaršiji. Postoji nekoliko koje nose epitet najboljih, u zavisnosti koga pitate: Petica, Hodžić, Željo…Pored ćevapa, popularne su i sudžukice, kobasice i teleći ražnjići.
Posetite Gazi Husrev-begovu džamiju, najveću istorijsku džamiju u Bosni i Hercegovini, i Sahat-kulu, osmanskog sata koji i danas pokazuje vreme “alla turca“.
Završite dan degustacijom tradicionalne bosanske kafe u jednom od brojnih kafića. Uživajte u ritualu ispijanja kafe iz tradicionalnih šoljica. Običaj je da se pre prvog gutljaja, umoči kocka šećera u kafu i pojede. Preporuka je da probate kafu u kafeteriji Ministry of Ćejf, Džirlo ili Behut, sve se nalaze jedna pored druge.
Dan 2: Priroda i istorija
Započnite dan pitom ispod sača, burekom, sirnicom ili zeljanicom. Pite ispod sača peku se na poseban način, tako što se testo pokrije metalnim poklopcem (sač), ispod kojeg se stavlja užareni ugalj.
Zatim se uputite prema Trebeviću, planini koja gleda na Sarajevo. Vožnja žičarom do vrha pruža spektakularan pogled na grad. Istražite staze za bob, ostatke Olimpijskih igara 1984. i uživajte u svežem planinskom vazduhu.
Sarajevo je poznato kao mesto gde se susreću Istok i Zapad, a taj prelaz je najuočljiviji na Begovoj ulici, gde se osmanska arhitektura Baščaršije postepeno preobražava u austrougarski stil, simbolizujući spoj različitih kultura i civilizacija koje su oblikovale ovaj grad.
Dan 3: Slatki kraj
Obiđite Sebilj, jedan od simbola Sarajeva, koji se nalazi u srcu Baščaršije i predstavlja tradicionalnu drvenu fontanu izgrađenu u osmanskom stilu. Legenda kaže da ako popijete vodu sa Sebilja, sigurno ćete se vratiti u ovaj prelepi grad.
Za ručak posetite neku od aščinica, u pitanju su tradicionalni bosanski restorani, koji nude autentična domaća jela pripremljena na stari način, poput sarme, japraka, dolmi, klepe i raznih čorbi. One su pravo mesto za doživljaj istinske bosanske kuhinje u njenom najjednostavnijem i najukusnijem obliku.
Takođe, ne propustite priliku da posetite neku od lokalnih pijaca u Sarajevu, poput Markale, gde možete doživeti autentičan duh grada kroz lokalne sireva i suvomesnate proizvode.
Poslepodne provedite u kupovini suvenira – ručno rađenog bakrenog posuđa, tradicionalnih bosanskih ćilima ili lokalnih slatkiša. Pre polaska obavezno probajte bosansku baklavu, sarajevski rahatlokum i džandar baklavu koja se pravi sa slatkim kajmakom u Baklava dućanu – gde će vam upakovati poslastice i za poneti i za poklone.
Ključne tačke za posetu u Sarajevu:
- Baščaršija – Stara čaršija sa zanatskim radnjama i restoranima.
- Sebilj – Drvena fontana u srcu Baščaršije, simbol grada.
- Vrh Trebevića – Odakle se pruža prelep pogled na grad, dostupno žičarom.
- Bob staza – Olimpijski spomenik sa zanimljivom istorijom.
- Begova ulica – Mesto gde se sreću Istok i Zapad, spoj osmanske i austrougarske arhitekture.
Šta probati:
- Pite ispod sača – Tradicionalne bosanske pite (burek, sirnica, zeljanica).
- Ćevapi – Posluženi uz somun, luk i kajmak.
- Sudžukice – Male začinjene roštiljske kobasice.
- Sarajevska baklava –Izuzetno sladak i sočan desert sa kajmakom.
- Bosanska kafa – Poslužena sa rahatlokumom, u fildžanu.