Kao mali, obožavali smo plastelin, danas deca obožavaju mirisniju i mekšu varijantu ove edukativne igračke: play doh, ili, kako ga mi zovemo: šareno testo!
Osim što je zabavna, ova igra je višestruko korisna za razvoj deteta. Evo zašto:
1. Pre svega, igranje testom razvija finu motoriku i vežba sve one mišiće šake koje će kasnije dete koristiti pri pisanju, seckanju makazama i sl.
2. Gnječenje, pljeskanje i ostalo gnjavljenje testa razvija koordinaciju i vežba koncentraciju kod dece.
3. Deluje umirujuće. Kao kad odrasli gnječe onu „anti-sres krofnu“!
4. Razvija kreativnost i maštu! Međutim, igra ne mora da se završi mešenjem! “Domaći play doh” možete da ispečete, i da nastavite igru pravljenjem jedinstvenih i originalnih ukrasa za jelku.
Recept je vrlo jednostavan i jeftin:
Potrebno:
- 2 šolje brašna
- šolja vode
- šolja soli
- jestiva boja (ako želite)
Vreme pripreme: 3 minuta
Pomešajte so i brašno, ne štedeći na brašnu: neka šolja bude u vrh puna. Dodajte postepeno vodu, mešajući mikserom, žicama za testo. Ako koristite boju u prahu dodajte je na samom početku u brašno i so, a ako koristite tečnu boju, sipajte je zajedno sa vodom. Mutite dok se boja ne ujednači. Premesite testo rukama i ocenite da li je dovoljno suvo, tj. da li se lepi za šake. Neko brašno upije više vode, neko manje. Po potrebi dodajte još malo brašna. Razvucite testo na debljinu od 1 cm i vadite oblike modlom za kolače ili čašom. Ne zaboravite da pre stavljanja u pleh probušite rupu širokom slamčicom, kako bi mogli da se okače na jelku. Poređajte oblike na pleh obložen papirom za pečenje i pecite 3 sata na 130 stepeni. Peče se duže na niskoj temperaturi, da se testo ne bi podiglo i pokvarilo oblik. Kada su ukrasi gotovi i ohlađeni, možete ih dekorisati temperama (nemojte dodavati vodu da ne biste „ugnjecavili“ testo) ili gliterom. Na kraju provucite trakicu kroz rupu, okitite jelku i budite ponosni!
Tekst: Milica Čalija, Anđeli – ovseni kolači