Mango je u naše kuhinje došao iz daleke Indije.
U njegovoj domovini Indiji mango smatraju božanskim voćem. Iako je Indija i dalje najveći proizvođač manga, danas mango raste u svim tropskim i suptropskim krajevima sveta, tako da je njegov plod dostupan tokom cele godine. Preko 1.000 sorti se može grubo podeliti na indijski, istočno azijski, zapadno indijski i Florida mango. Zavisno od sorte, plod može biti okrugao, ovalan ili šiljat, sa žutom, zelenkastom, narandžastom ili crvenom korom. I veličina zavisi od sorte. Voće se bere pre nego što sazri, a na sobnoj temperaturi postiže savršeni stepen zrelosti.
- Zrela voćka ima svež miris i meka je na dodir.
- Ne treba je držati u hladnjaku, jer ne podnosi temperaturu ispod 8°C.
- Sadrži gvožđe i vitamine A, C i E.
- 100 g sadrži 0g masti, 20 mg vitamina C i 66 Kcal
- Za mango će vam biti potreban oštar nož, jer se teško skida s koštice.
- Ako ste alergični na orahe, povedite računa. Mango, iako se lako vari i ima nizak sadržaj kiseline može biti problematičan za ljude alergične na orahe. Ovo voće pripada istoj porodici kao i indijski orah.
Kako iseći: Oštrim nožem preseći voćku uzduž s obe strane. Odsecite dva velika bočna komada. Onda malim nožem odsecite voće koje je još uvek povezano s košticom. Nožem išpartajte meso manga na velikim bočnim komadima, vodeći računa da ne oštetite koru. Preokrenite koru. Voćne kockice će se razdvojiti i moći ćete da ih odstranite pojedinačno.
Ovo voće se koristi u pripremi sladoleda, voćne salate, sorbeta, slatkiša… Kao prilog uz ribu ili meso, a nezaobilazno je prilikom pripreme čatnija, dok se u Aziji priprema kao povrće ili salata.
Nekoliko recepata sa mangom od kolačića, smutija do poznatog mango lasi napitka.