Ovaj omiljeni italijanski specijalitet bije glas da treba da se ukuvava dok ne poludite.
To nije slučajno, jer ovo naizgled skromno jelo može ispasti loše na mnogo raznih načina: prekuvan pirinač, nekuvan pirinač, bljutav ukus, previše tečan – najčešći su rezultati koje postižu neiskusni kuvari.
Ali, ne dozvolite da vas to obeshrabri. Rižoto se kuva oko 30 minuta, a kad savladate još nekoliko trikova, steći ćete znanje za pripremu brzih i ukusnih varijacija za svakodnevne obroke.
Osnovna namirnica za rižoto je pirinač, pa je veoma važno da odaberete pravu vrstu.
- „Arborio“, „Carnaroli“ i „Vialone Nano“ su najbolji izbor, jer upijaju i do pet puta više tečnosti nego običan pirinač, što čini da u kuvanju dobiju bogatu, kremastu teksturu.
- Od ovih vrst se dobija lagan i blag rižoto.
- Tradicionalni rižoto je rastresit i dovoljna je mala količina u tanjiru.
- Druga ključna komponenta za rižoto je bistra supa (stok, bujon, supa napravljena od kocke s mesom ili povrćem), pa se potrudite da koristite kvalitetnu, poželjno je domaću supu, jer će ona će poboljšati ukus i hranljivost vašeg jela.
Osnove pripreme:
- Sipajte malo biljnog ulja ili putera u posudu sa širokim dnom.
- Dodajte sitno seckani crni luk i pržite ga dok ne omekša, ali ne i da promeni boju.
- Smanjite temperaturu ringle, dodajte pirinač i mešajte dok se pirinač i luk ne sjedine i dok pirinač ne postane providan. Pržite nekoliko minuta.
- Sipajte manju čašu vina i kuvajte dok tečnost ne ispari.
- U međuvremenu u drugoj šerpi kuvajte supu dok ne provri i onda je sklonite s ringle.
- Dodajte kutlaču vruće supe u pirinač i lagano mešajte dok se tečnost ne upije. Mešanje pomaže da pirinač oslobodi skrob, koji stvara kremastu teksturu.
- Dodajte još jednu kutlaču supe, mešajte dok se ne upije, i ceo postupak ponavljajte dok ne iskoristite svu supu i dok pirinač ne omekša ali ostane malo „al dente“.
- Postupak bi trebalo da traje oko 20 minuta. Nemojte podleći iskušenju da sipate više supe odjednom.
- Pri kraju kuvanja proveravajte tvrdoću pirinča što češće, da biste izbegli prekuvavanje.
- Sklonite rižoto sa ringle i dodajte sir (obično je to obilna količina parmezana), ostale sastojke koje želite, i puter koji rižotu daje bogatu i sjajnu završnicu.
- Ostavite da odstoji oko 5 minuta pre serviranja, jer će za to vreme će pirinač upiti još tečnosti. Zbog toga vodite računa o količini tečnosti koja ostaje u rižotu, da se ne bi dogodilo da se presuši i stegne kada dođe vreme za serviranje.
Serviranje:
Iskoristite svoju kreativnost da od ovako napravljenog osnovnog rižota napravite neko složenije i ukusnije jelo. Na primer, šafran odlično ide uz rižoto s plodovima mora, a mastilo lignje daje fantastičnu boju ukoliko se odlučite za crni rižoto. U rižoto milaneze možete dodati razne šumske pečurke i time dobiti savršeno vegetarijansko jelo bogatog ukusa i hranljive vrednosti, a ekstra luksuzni momenat postižete sa nekoliko kapi ulja od tartufa (maslinovo ulje sa aromom tartufa). Sveže povrće poput graška ili čeri paradajza daće vašem rižotu svežinu, baš kao što mala količina rendane limunove kore daje poseban šmek. Slatkast ukus cvekle takođe odlično ide uz rižoto, a kad umesto parmezana stavite kozji sir, dobijate potpuno novi ukus.
Recepti: Rižoto sa plodovima mora, Rižoto sa sipom, Ječmeni rižoto