Dani su sve duži, a naš apetit za klasičnim prolećnim i letnjim receptima se probudio: to znači da je vreme za roštilj. Maj je mesec koji tradicionalno počinje sa jelima sa roštilja.
Iako meso ima glavnu ulogu kada je roštilj u pitanju, postoji još mnogo mogućnosti da se povrće, riba, pa čak i voće pretvore u ukusna predjela, glavna jela i deserte.
Postoje dva načina pečenja na roštilju: na direktnoj ili indirektnoj toploti.
Kada je direktno pečenje u pitanju, hrana je postavljena direktno iznad vatre. Ovaj metod pečenja najbolje odgovara manjim komadima koji su brzo gotovi, kao što su jagnjeći kotleti, odresci, pileće belo meso, hamburgeri, fileti ribe, morski plodovi ili iseckano povrće.
Kod indirektnog pečenja, hrana se postavlja pored vatre, a ne direktno iznad. Zatvaranjem poklopca na roštilju se omogućava da topao vazduh kruži, a hrana se kuva polako i postaje posebno sočna. Indirektna toplota je idealna za veće komade, kao što su pečenje, cele ptice i rebra. Debeli odresci sa kostima su najbolji kada se prvo peku iznad direktne vatre, a onda prebace pored vatre.
Ideje za roštilj
Ražnjići – grilovane namirnice kao što su morski plodovi, povrće, meso, pa čak i voće poređano na ražnjićima su sjajna opcija da se na jednostavan način obogati obrok. Posebno, što ovde nema granica, odaberite namirnice koje vam se sviđaju. Na primer, možete da poslužite marinirane škampe na ražnjiću uz dodatak sosa od belog luka i peršuna ili vlašca.
Špargle umotane u slaninu – mekana špargla umotana u slaninu je divan početak obroka – a laka je za rukovanje sa roštiljskim hvataljkama. Roštiljske hvataljke omogućavaju da precizno i pažjivo rukujete manjim namirnicama kao što su morski plodovi i povrće.
Punjeni paradajz – paradajz punjene kus-kusom je prava poslastica za vegetarijance. Kada se kuva u aluminijumskoj posudi ili foliji, paradajz ostaje predivno sočan. Takođe, na ovaj način tečnost ne kaplje u vatru i roštilj ostaje čist. Paradajz može da se postavi na kratko na roštilj kako bi dobio karakterističan grilovan ukus.