U Japanu se suši priprema preko 1000 godina: najbolji delovi sveže, sirove ribe sa blago kiselim hladnim pirinčem i sve dobro začinjeno i stilski posluženo – idealno za lagani ručak i jednostavno predjelo.
Način pripreme sušija se menjao tokom godina. U Evropi i Americi, za razliku od Japana, suši se sada služi sa povrćem, voćem ili mesom. Lako ga je napraviti, ukoliko imate prave sastojke i opremu: lepljivi pirinač, pirinčano sirće, riblji fileti najvećeg kvaliteta, začini poput soli i vasabija, nori lišće (morska trava), prostirka za rolanje Maki sušija, vrlo oštar nož i dalje sastojke prema želji, jer dok god je suši ukusan i izgleda primamljivo – sve je dozvoljeno.
- Nigiri se sastoji od ručno pravljenih pirinčanih knedlica ovalnog oblika prekrivenim komadom ribe.
- Maki je rolovani suši. Uobičajeno, pirinač je umotan u nori list i punjen ribom.
- Ura maki, poznatiji kao Kalifornijska rolnica je obrnuti suši: nori list je obavijen oko fila, a pirinač je sa spoljne strane i posipa se susamom ili ikrom. U pitanju je suši prilagođen na Zapadu, i retko se pravi u Japanu.
- Gunkan maki je tradicionalna vrsta sušija, čije ime doslovno znači “rolnica bojni brod”.Formira se u ovalni oblik ( koji podseća na bojni brod ) kako bi na njega mogli da se stave “tečni” sastojci, koji se na drugačiji način ne bi održali (ikra, ostrige, jaja prepelice…).
Zatim, tu je sašimi, koji nije suši u pravom smislu. Sirovi riblji fileti se seku na veoma tanke komade jednake veličine i služe sa soja sosom i ukiseljenim povrćem. Sashimi ne sadrži pirinač.
Priprema
Tipični pirinač je veoma lepljiv sa zrnom srednje veličine, meša se sa pirinčanim sirćetom, solju i šećerom.
Veoma važno za pripremu pirinča je da se pirinač ispira sve dok voda ne postane prozirna, što može da traje oko 1 sat. Tek tada pirinač može da se kuva, osuši na pari i začini pirinčanim sirćetom – bez mešanja!
- Staviti list morske trave na prostirku i prekriti list ravnomerno, pripremljenim pirinčem, ostavljajući deo lista praznim na gornjem delu.
- Tanko začiniti pirinač vasabijem, trakom ribe, povrća, voća ili drugih sastojaka.
- Uz prostirku rolati suši od donje strane ka gornjoj, tako da deo morske trave bez pirinča čvrsto zatvori suši.
- Koristeći oštar nož, iseći kolutove debljine dva do tri centimetra i služiti na tanjiru sa soja sosom, vasabijem i ukiseljenim listovima đumbira. (rolnica sušija se seče na 8 jednakih delova)
U Japanu suši se tradicionalno jede prstima i svaki suši se stavlja u usta ceo – bez griženja. Mogu se koristiti štapići i tada se suši umače u soja sos sa vasabijem. Nigiri Suši se umače isključivo stranom na kojoj je riba. Listići đumbira se koriste da očiste paletu između zalogaja.