Raznih boja, raznih naziva, biber se meša u skoro svako jelo, i to ne samo slano. Ali koja je tačno razlika između različitih vrsta bibera?
U srednjem veku biber su u Evropu iz Azije doneli arapski trgovaci i zbog toga je bio dragocen i skup. Pomorci su krenuli u potragu za mestom odakle dolazi ovaj začin, i bio je potreban skoro ceo 15. vek pre nego što su portugalski istraživači pronašli put oko vrha južne Afrike do Indije i ostrva začina, što je danas Indonezija.
Kristofer Kolumbo je plovio zapadno u potrazi za lakšim putem do Indije, a tokom svog putovanja je otkrio Ameriku, gde nije bilo bibera ali je bilo paprike i čilija. Zbog toga je u Evropi paprika poznat i kao “španski biber”.
Danas su najveći proizvođači ovog začina Vijetnam, Indonezija, Indija, Brazil i Malezija. Zeleni, crni i beli biber dolaze od iste biljke, od grma bibera rodom iz jugoistočne Azije. Nezrele bobice su poznate kao zeleni biber.
Crni se dobija od bobica koje se beru i suše neposredno pre nego što su sazrele. Beli je dobijen od potpuno zrelog ploda. Pored ovih postoji i “lažni biber” i biberasti začini, koji zapravo dolaze od drugih biljaka, na primer, indijski biber, ružičasti biber (bobice peruanskog drveta Pepper Tree) ili allspice (poznatiji kao japanski biber ili pimento).
Crni, beli, zeleni – koji je bolji?
Koju vrstu bibera ćete koristiti u potpunosti zavisi od recepta i drugih sastojaka.
- Crni je najmirisniji. On najbolje odgovara crvenom mesu i tamnom sosu, dok ribi, belom mesu i svetlom sosu odgovara beli.
- Zeleni ima blažu i više voćnu aromu, dodaje se za posebni ukus sosu, supi i salatama.
U svakom slučaju je dobro imati sve sorte na polici sa začinima.