Kantina je vrsta samouslužnog restorana koji često može da se vidi u velikim robnim kućama, školama, poslovnim zgradama…
Kantine, kafeterije, menze, restorani društvene ishrane, ekspres restorani se često nalaze u okviru većih institucija, kao dodatna usluga zaposlenima i klijentima. Na primer u školama, fakultetima, robnim kućama, bolnicama, muzejima, vojnim bazama, zatvorima i poslovnim zgradama često se uspostavljaju kantine u kojima je cena hrane znatno niža od regularnih restorana.
Zbog svog formata zahtevaju manje osoblja u samom restoranu, pošto se gosti samoposlužuju unapred pripremljenom hranom izloženom u vitrinama koje su u liniji. Kupci sami preuzimaju hranu na poslužavniku i odnose do stola. Često postoje i stanice u okviru linije na kojima se može poručiti hrana i sačekati njena priprema, posebno kada su u pitanju omleti ili roštilj, koji mogu brzo da se naprave. Kupcima se naplaćuje ili fiksna cena za odabranu kombinaciju (jelo+salata+desert+piće) ili se svaka stavka sa menija posebno naplaćuje. U okviru nekih robnih kuća se nalaze kafeterije koje naplaćuju hranu po gramaži.
Ipak, bez obzira što u ovom tipu restorana radi manji broj zaposlenih, broj gostiju nekada prevazilazi kapacitete najprometnijh restorana. Na primer u restoranima Studentskog centra dnevno se pripremi i posluži 5000–10000 obroka, u zavisnosti od obaveza i angažovanosti studenata na fakultetima.
Kantina u RTS- u
Bili smo gosti kantine Radio Televizije Srbije koja svakodnevno hrani veliki broj zaposlenih. Pošto je u pitanju restoran društvene ishrane isključivo za radnike RTS-a, cene su kao i u svakom ekspres restoranu prilagođene standardu radnika koji se tu svakodnevno hrane, tako da se za cenu od 200-300 dinara može dobiti kompletan obrok (supa, glavno jelo, salata…). Na meniju se svaki dan nalazi:
- supa ili čorbi: pileća, teleća, riblja (sredom i petkom).
- Nekoliko vrsta salata: kupus, kiseli kupus, cvekla, ajvar, paprika, krastavac, kiseli krastavac, paradajz…
- Kuvana-gotova jela: pasulj (sa rebrima ili slaninom), sladak kupus, đuveč, mućkalica, gulaš, džigerica, sarma, natur šnicla, lovačka šnicla, bečka šnicla, pohovani batak, škembici, kolenica, ćufte u sosu, faširani rolat, musaka, podvarak…
- Prilozi uz jela i variva: pire krompir, kuvani krompir, pečeni krompir, grašak, boranija, šargarepa, pirinač, hleb…
- Za doručak se služe razne pite, prženice, lazanje, pečurke na žaru…
- Na rafovima i u bifeu se uvek mogu naći zdenka sir, mladi sir, džemovi, med, puter, sardine, gazirani i ne gazirani sokovi, jogurt, kafa, čaj…
- roštilj: pljeskavica (obicna, gurmanska, punjena), ćevapi, ražnjići, vešalica (bela, rolovana), džigerica, belo meso…
- Sredom i petkom uvek ima neka riba (rečna ili morska) pecena ili pohovana, kao i za vreme najbitnijih perioda posta pre Bozića i Uskrsa.
- Od kolača uglavnom imaju po dve-tri vrste: baklave, tufahije, ledene kocke, kolač sa kokosom, čokoladna kocka sa šlagom, palačinke, keks torta, krem torta, voćna salata…