Primetili smo da se sok od paradajza uvek nalazi u ponudi osveženja u avionu? Odakle potiče popularnost ovog soka u vazduhu u odnosu na njegovu popularnost na zemlji?
Kompanija Lufthansa je sprovela istraživanje na temu da li se ukus hrane razlikuje u toku leta. U istraživanju je učestvovalo 100 osoba, koje su bile smeštene u posebno dizajniranu laboratoriju, koja je izgledala kao unutrašnjost aviona – sa sedištima, malim prozorima i uskim prolazom u sredini. Kreirano je okruženje koje je trebalo da verodostojno prenese utisak letenja, pa je čak i pritisak vazduha u kabini promenjen, sve uz povremene turbulencije i konstantnu buku motora.
Dalje, putnicima su poslužena razna jela i pića, u početku pod “zemljanim uslovima”, odnosno sa normalnim pritiskom vazduha kao na zemlji. Naučnici su beležili nivo uživanja u ukusima poslužene hrane. U ovom eksperimentu, mnogi učesnici su ocenili sok od paradajza kao običan, nije bilo posebnog uživanja uz komentar da ima ukus zemlje i kao da je “ustajao”. U drugom delu eksperimenta, pritisak vazduha u test laboratoriji je promenjen – tako da odgovara onom u toku letenja. Ponovo su poslužena različita jela i pića, i ovoga puta odgovori učesnika su bili drugačiji. Sok od paradajza je sada imao potpuno drugačiji ukus – voćni, sladak sa posebno osvežavajućom kiselom notom.
Pritisak vazduha menja ukus. Posebno ukus soli, šećera ili začinskih biljaka, koji je slabiji u vazduhu nego na zemlji, a ukus voća i kiselina ostaje skoro nepromenjen. Zbog niskog pritiska u kabini, manje kiseonika stiže u krvotok što umanjuje osetljivost receptora za ukus i miris. Takođe, u kabinama je smanjena vlažnost vazduha, što isušuje nos i usta, i dodatno utiče na čulo ukusa. Slatkiši su manje slatki, slana hrana je manje slana, a teže se osećaju i ukusi određenih začina. Većina hrane u avionu je bezukusna, što nije slučaj sa paradajzom koji ima dosta prirodnog natrijum glutamata koji je poznat i kao umami – peti ukus.
Za popularnost soka od paradajza je verovatno zaslužna i želja da se tokom leta unese nešto zdravo u odnosu na suvu hranu, ali i potreba da se malo eksperimentiše – jer vreme kao da sporije prolazi među oblacima.