Ne bi bilo pošteno ovde ne spomenuti i velike igrane filmove u kojima se vino pojavljuje usput, ali u scenama koje svi pamte.
Veuve Clicquot u Kazablanci sa Hemfrijem Bogartom, zatim Chateau Angelus u Kazinu Rojal sa Džejmsom Bondom, pa Kjanti uz koji je Hanibal Lektor smazao svoj kanibalistički obrok u “Kad jaganjci utihnu” ili pominjanje šest boca Chateau Latoura u montipajtonovskom remek delu Smisao života. Sa druge strane, snimljeni su sati i sati dokumentarnih i promotivnih filmova usko vezanih za određene vinske regije ili pojedine vinarije. Iako su neki od njih veoma informativni i zanimljivi za gledanje, ni njih nisam uzeo u obzir prilikom teškog posla stvaranja ovog vodiča. Zanimaju me samo filmovi u kojima vino igra glavnu ulogu – onako kako i zaslužuje!
Tajna Santa Vitoria (The Secret of Santa Vittoria) – 1969, SAD
režija: Stenli Kremer
Pravi holivudski klasik, snimljen veoma davno i nominovan za čak dva Oskara. Rađen po noveli Roberta Krajtona, film prati dogodovštine stanovnika Santa Vitoria, malog vinskog mesta u Italiji i njihovog gradonačelnika, koji pri kraju Drugog svetskog rata dobijaju dojavu da se nemačka vojska u povlačenju kreće ka njihovoj teritoriji. Panično radeći dan i noć, meštani u skrivene pećine uspevaju da sakriju preko milion boca njihovog voljenog vina, tik pre dolaska Nemaca u gradić. Uprkos pretnjama nemačkog oficira, stanovnici Santa Vitoria ne odaju gde su im skrivene boce, čak ni dok je naočigled svih pištolj uperen pravo u glavu njihovog voljenog gradonačelnika, kog glumi Entoni Kvin. Tajna Santa Vitoria je topao, pitak i zabavan film koji slavi zajedništvo, principijelnost i mediteranski duh. Dodajte tome priču o ljubavi prema vinu i tvrdoglavi otpor i izvrgavanje ruglu fašističkog ološa i imate dobitnu kombinaciju za kvalitetno potrošeno veče uz ekran. Sa bocom dobrog vina, naravno.
Od podneblja do čaše (From Ground to Glass) – 2006, SAD
režija: Robert Dafo
Maštate o tome da sami napravite svoje vino? Ovo je onda film za vas! Bez grožđa, bez buradi i bez novca Robert Dafo, režiser i bivši snouborder odvažio se da bez ikakvog prethodnog iskustva u Santa Inez dolini u Kaliforniji, u svega dva bureta, napravi sam svoj širaz. Ceo proces dokumentovao je kamerom, a kasnije ga je uz pomoć legendarnih vinarskih imena, među kojima i Vorena Viniarskog i Džima Klenendena, pretočio u niskobudžetni dokumentarni film. Prateći Dafoovo strastveno putovanje, film zapravo priča priču o načinu da se ostvare snovi, zalazeći u samu suštinu kalifornijske vinske industrije. Pošto je prvi put prikazan, film je osvojio kako publiku, tako i filmsku kritiku i postao jedno od najznačajnijih ostvarenja sa temom vina snimljenih u Americi.
Povuklo na čep! (Corked!) – 2009, SAD
režija: Ros Klenenden i Pol Havli
E, ovo je ozbiljna sprdnja ili – da se lepše izrazim – kvalitetna i duhovita satira. U formi „mokumentarca“, popularnog para-dokumentarnog žanra, film je snimljen u Kaliforniji gde prati četiri različite fiktivne vinarije kako pokušavaju da naprave vino koje će osvojiti veliki trofej na važnom vinskom takmičenju. Tu se pojavljuje i važni vinski kritičar i svi se trude da osiguraju priliku da njihovo vino završi na njegovom osetljivom nepcu i kandiduje se za veliku nagradu. Posebno je među likovima slikovit milijarder koji ima vinariju hobija radi i njegov arogantni i za život nesposobni sin. Urnebesan i pametno snimljen film koji će u svojoj realističnosti prevariti mnoge gledaoce, koji neće shvatiti da je radnja izmišljena. Snažno ismevanje jurnjave za vinskim priznanjima i medaljama, kao i snobovštine i diletantizma u poslu sa vinom i oko njega. Međutim, film je toliko realističan, sa toliko mogućih paralela koje bi mogli da povučemo i sa nekim vinskim akterima u Srbiji, da će vam na momente zamrznuti osmeh na licu. Obavezna lektira!
Dobra godina (A Good Year) – 2006, SAD
režija: Ridli Skot
Sasvim sigurno najpoznatiji od svih vinskih filmova, verovatno sa najviše novca uloženog u realizaciju, sa jakim rediteljsko- glumačkim tandemom: Ridli Skot – Rasel Krou. Uz sve to, film je na ivici da bude romantična komedija najgore vrste, ali nekako, ipak uspeva da ostane itekako gledljiv. Krou tumači lik Maksa Skinera, londonskog finansijskog stručnjaka koji na par dana dolazi u južnu Francusku kako bi prodao šato u kom je odrastao sa svojim ujakom Harijem. Sećanja, prelepa žena koju upoznaje, neznana rođaka iz Amerike, vinogradar i njegova žena saživljeni sa šatoom, provansalska atmosfera i misteriozno vino okrenuće njegov život naglavačke i naterati ga da preispita svoj život. Kritika New York Times-a svojevremeno ga je opisala kao tri P film: prijatan, poetičan i predvidljiv. Uz svu zašećerenu banalnost, ipak važan film na slučajnom zadatku promocije vinske i gurmanske kulture.
Iz krvi u vino (Blood Into Wine) – 2010, SAD
režija: Kristofer Pomerenke i Rajan Pejdž
Jedna od najinteresantnijih figura savremenog rokenrola, Mejnard Džejms Kinan, frontmen bendova Tool, A Perfect Circle i Puscifer ima glavnu ulogu u dokumentarcu o svom omiljenom hobiju – vinarstvu. Cela priča vrti se u vinogradima posred Arizone, među kamenjem, zvečarkama i kaktusima! Film je veoma ozbiljan u svom stručnom, vinarsko-vinogradarskom delu, koji podržava zamršenu ideju glavnog junaka u pokušaju da svoju strast ka održivoj poljoprivredi i vinu kao takvom transformiše u funkcionalni biznis. Konačno, Iz krvi u vino kao ključnu poruku šalje poziv gledaocima da po svaku cenu prate svoje strasti, ma kakve one bile. Inače, Kinan u Arizoni danas ima prilično uspešnu vinariju Caduces Cellars. Ako vam se priča i ne dopadne, uvek je tu više nego odličan saundtrek da popravi stvari.