Iskakanje čepa iz flaše šampanjca, meso koje pršti na tiganju, pucketanje kukuruza nad vatrom … svi ovi opisi hrane su poboljšani kroz zvuke koje proizvode. A to je u potpunosti u skladu sa novim istraživanjima koja dokazuju da zvuk utiče na ukus hrane.
U novom izveštaju, Čarls Spens, profesor eksperimentalne psihologije na Univerzitetu Oksford, objašnjava kako mi “jedemo sa našim ušima”. On kaže da je zvuk – kao što je hrskavost jabuke – pokazatelj svežine. Čak i muzika koja svira u pozadini u restoranu može uticati na ukus hrane. “Ako jedete italijansku hranu i čujete muziku iz tog regiona, može da se desi da hranu doživite više autentično”, kaže on.
Ovu nauku su prihvatili proizvođači hrane, kuvari, pa čak i kustosi muzeja. Nedavno, proizvođač sladoleda Haagen-Dazs pokrenuo je aplikaciju koja omogućava korisnicima da slušaju klasičnu muziku dok čekaju da se njihov sladoled omekša.
Šta to znači za budućnost hrane?
Profesor Spens je rekao da očekuje da će modernistički kuvari nastaviti da razvijaju oblast multisenzornog ručavanja. Veliki broj restorana širom sveta su ponudili menije sa muzikom, specijalnim osvetljenjem i specijalnim efektima. A o jednom od njih smo ranije i pisali, najskuplji restoran na svetu, Sublimotion na Ibici.